Summer Sale - free shipping on all orders!
Personal menu
Ara

AdBlue Çözümleme Hangi Koşullarda Yapılır?

AdBlue Çözümleme Hangi Koşullarda Yapılır?

AdBlue Çözümleme Hangi Koşullarda Yapılır?

Adblue sıvısı, dizel yakıt kullanan otobüs, kamyon ve tırların egzozundan çıkan zararlı Nitrojen Oksit (Nox) gazının havaya yayılımını en aza indirmek için kullanılır.

Bu yüzden Adblue sıvısının kullanımı, çevreye faydalıdır. Avrupa’da kullanılan otobüs ve tır gibi ağır vasıta araçların, üretilirken Euro 5 ve Euro 6 standartlarına uyabilmesi için Avrupa’da bir zorunluluk haline gelmiş ve son model otobüs ve tırların tamamında Adblue sistemi bulunmaktadır.

Adblue sistemi, emisyon değerlerini düşürmek için kullanılan SCR sisteminin bir parçasıdır.

Günümüzde Adblue sistemi içeren araçlarda Adblue yakıtının kullanılması zorunludur. Bu zorunluluk, Euro 5 ve Euro 6 standartlarını uygulayan ülkelerde geçerlidir.

Adblue deposunda yakıt azalırsa, biterse veya Adblue sisteminde sorun olduğu taktirde, Adblue kullanan araçlarda problemler meydana gelir.

İlk olarak aracın uyarı sisteminden çeşitli uyarılar alınır, araç performans kaybedebilir, yavaşlayabilir veya çalışmayabilir.

Adblue sistemi, bazı durumlarda çözümlenebilir.

Adblue çözümlemesi, Adblue emülatörü kullanılarak sağlanır. Eğer Adblue çözümleme emülatörü hangi araçta kullanılırsa, aracın genel sisteminde, Adblue sistemi kullanılıyormuş gibi görünür.

Böylece, Adblue sistemi çalışmasa bile araç uyarı vermez, hiçbir şekilde performans kaybetmez. Adblue deposunda hiç Adblue yakıtı kalmasa bile araç çalışır.

Adblue çözümeleme emülatörünün araçlara hiçbir zararı yoktur. Emülatör, sadece Adblue sisteminin çözümlemesini gerçekleştirir.

Araçların genel sistemine tek etkisi, Adblue sistemini çalışıyormuş gibi göstermesidir. Adblue emülatörünün kullanımı çok kolaydır.

Araçların OBD2 girişlerine takılarak veya canbüs modülüne monte edilerek bağlantı sağlanır.

Adblue çözümleme emülatörü, Renault, Volvo, Mercedes-Benz, Daf, Man ve Scania gibi birçok markanın araçlarına uyumludur. Araç ile Adblue emülatörü arasında bağlantı sağlandığı andan itibaren düzgün bir şekilde çalışır.

Peki Adblue çözümlemesi hangi koşullarda yapılır?

Öncelikle Adblue sıvısı, bazik bir sıvı olduğu için bazı maddeler üzerinde aşındırıcı etkisi vardır.

Araçta istenmeyen yerlere Adblue sıvısı sızması durumunda araç parçaları aşınıp bozulabilir.

Veya direk aracın Adblue sıvısı püskürtme sistemi bozulabilir. Böyle durumlarda araçların tamiri için atölyeye çekilmesi gerekir ve Adblue çözümleme emülatörü kullanılır.

Ayrıca eğer araçta Adblue yakıtı biterse, araç çalışmayabilir. Araç için yakıt alınana kadar Adblue emülatörü kullanılabilir.

Bununla birlikte, Adblue yakıtının kullanımı tüm ülkelerde zorunlu olmadığı için Adblue yakıtı satışı yapılmayan ülkeler vardır.

Bu ülkelerde kullanılan araçlarda Adblue yakıtı kalmadığı için güçten düşme olur ve araçlar zarar görür. Uluslararası çalışan taşımacılık firmalarının da bu ülkelerde yapacağı taşımalar için dikkatli olması gerekir.

Bir başka koşul ise, Adblue sıvısının -11 derecede donmasından kaynaklanır. Adblue sıvısı -11 derecede donar.

Bu yüzden Adblue yakıt depolarına bağlı özel ısıtma sistemleri vardır. Isıtma sistemleri arızalandığında Adblue sıvısı donar ve araçta problemler oluşur. 

Bu ve daha bunun gibi daha fazla bilgi için  0850 755 0230 numaralı telefonumuzdan bizlere ulaşabilirsiniz

Yorumunuzu bırakın